ඓතිහාසික දීඝවාපි චෛත්‍යය ප්‍රමිතියකින් තොර බාල ගඩොල් යොදාගෙන වසර 2014දී ප්‍රතිසංස්කරණය කිරීමට තැත් කිරීමේ ජාතික අපරාධයක සුලමුල සොයාගත් ජනාධිපති පරීක්ෂණ කොමිසම හිටපු පුරාවිද්‍යා අධ්‍යක්ෂක ජනරාල්වරයා සහ නිලධාරීන් පස් දෙනකුට අගෝස්තු 3 වැනිදා කොමිසම හමුවේ කරුණු දක්වන ලෙසට නියම කැර තිබේ.

රජයේ මුදල් රුපියල් ලක්ෂ හැටක් හිතුමතේම වැය කැර මිලදී ගෙන තිබෙන බාල ගඩොල් කැට තුන්ලක්ෂ හැත්තදහසක් පමණ දීඝවාපි පූජා භූමියේ තවමත් ගොඩගැසී තිබෙනු දකින්නට ලැබෙන බව රජයේ අධිනීතිඥ උදාර කරුණාතිලක මහතා කොමිසම ඉදිරියේ පැමිණිල්ලේ දේශනය සිදු කරමින් පැවසීය.

පොලිස් පරීක්ෂක රූපසිංහ මහතා මේ සම්බන්ධව විමර්ශන පවත්වා සැබෑ තත්ත්වය සාක්කි සමග හෙළි කැරගෙන තිබෙන බවත් අධිනීතිඥ කරුණාතිලක මහතා ප්‍රකාශ කෙළේය.

මෙම බාල ගඩොල් මිලදීගෙන තිබෙන්නේ විශ්‍රාමික හමුදා මේජර්වරයකුගෙන් බවත් ප්‍රසම්පාදන නීති උල්ලංඝණය කරමින් මිලදී ගැනීම සිදු කැර තිබේ.

මෙම ගඩොල් භාවිතා කරමින් චෛත්‍ය පිළිසකර කළා නම් එහි පැවැත්මට බලවත් තර්ජනයක් ඇතිවන බවටත් විමර්ශනවලදී සොයාගෙන තිබේ.

අභියාචනාධිකරණ විනිසුරු ප්‍රීති පද්මන් සුරසේන මහතාගේ සභාපතීත්වයෙන් මහාධිකරණ විනිසුරු විකුම් කළුආරච්චි, මහාධිකරණ විනිසුරු පියසේන රණසිංහ, මහාධිකරණ විනිසුරු ගිහාන් කුලතුංග, විශ්‍රාමික විගණකාධිපති පී. පේමතිලක මහත්වරුන්ගෙන් හෙබි ජනාධිපති පරීක්ෂණ කොමිසම ඉදිරියේ අධිනීතිඥ කරුණාතිලක මහතා පැමිණිල්ලේ දේශනය පවත්වමින් මේ බව ප්‍රකාශ කෙළේය.

හිටපු පුරාවිද්‍යා අධ්‍යක්ෂක ජෙනරාල් සෙනරත් දිසානායක, හිටපු ප්‍රධාන ගණකාධිකාරි මහින්ද ලක්ෂ්මන්, ගණකාධිකාරි අබේරත්න, අම්පාර පුරාවිද්‍යා සහකාර අධ්‍යක්ෂවරුන් වන සුමනදාස සහ විරාජ් බාලසුරිය සහ විශ්‍රාමික හමුදා මේජර් බිමල් පෙරේරා යන මහත්වරුන්ට මේ පිළිබඳව කොමිසම හමුවේ කරුණු දැක්විය යුතු පාර්ශ්වකරුවන් වෙති.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *